Rituál menarché

 

oslava první menstruace zpětně

16. 11. 2024

Centrum Kmen, Brno

Vzpomeň si na to, když jsi byla mladá dívka. Měla jsi s kým sdílet své radosti i strasti? 

Dokážeš si představit, že bys proměnila vztah k sobě samé skrze přijetí, kterého se Ti tenkrát nedostalo?

Slyšela jsi už o rituálu, který mnoha ženám doslova změnil jejich dosavadní vnímání menstruace? 

Co když už samotné “být ženou” je důvodem k oslavě? ♥

Dříve, v tradičních společnostech vítaly ženy v tzv. červeném stanu dívku, jíž přišla první menstruace mezi sebe. Uctívaly její lůno a děkovaly Matce Zemi za plodnost, kterou jim tím prokazuje.

Pro tyto dívky byla menarché (neboli první menstruace) přechodovým rituálem, díky kterému mohly dospět, vyrovnat se se změnami svého těla, ale také vyslechnout příběhy starších žen, které jim předávaly další moudrost o ženské cykličnosti, sexualitě a ženském lůně.

V dnešní době sice menstruace již není tabuizována, stále se však můžeme setkat s určitou stigmatizací, která u některých žen vede k nepřijetí vlastního těla. 

Co kdybys místo studu, že máš zase “svoje dny” prožívala vděčnost za to, že jsi ženou? 

Jak by se změnilo Tvé vnímání menstruace a ženského těla, kdybys mohla oslavit vstup mezi ženy tak nejlépe, jak je to možné i v kontextu naší moderní doby?

Dopřej si tento nádherný rituál zpětně, bez ohledu na to, kolik let od té doby uplynulo.

Prožij významný milník v životě ženy, který uzdraví části Tvého ženství, jež potřebnou péči v křehkém období dospívání nedostaly. ♥

Můžeš být sama sebou a přijímat se taková, jaká jsi.

CO TI RITUÁL PŘINESE?

prozkoumáš archetyp dívky/panny a napojíš se na kvality, které Ti do života přináší

zažiješ láskyplné přijetí do společenství žen

přepíšeš negativní vzpomínky na první menstruaci

získáš nový vztah ke své menstruaci, menstruačním pomůckám a ženské cykličnosti

plně přijmeš své ženské tělo a začneš se radovat z darů, které Ti přináší

oslavíš svůj vstup do ženství

probudíš svoji ženskost

Oslav svůj vstup do ženství a dovol si rozkvést!

Srdečně Tě zvu prožít rituál MENARCHÉ a oslavit tak svoji první menstruaci zpětně. ♥

Rituál se uskuteční v sobotu 16. 11. 2024, 10:00 – 18:00h

v centru Kmen v Brně, Lidická 1869/28

CENA: 2.500,- Kč

Do 15. 8. za předprodení cenu 2.000,- Kč

KDO TĚ RITUÁLEM PROVEDE?

Wendy Indruchová

Jmenuji se Wendy Indruchová a jsem průvodkyně žen na cestě osobnostním rozvojem.
Tvořím projekt s názvem Hlas ženství, který ženám přináší uvolnění v cykličnosti, sounáležitost v ženském kruhu, hloubku života díky rituálům a možnost nalezení sebe sama skrze svůj hlas
Osobnostní rozvoj je nejen mým zájmem, ale i hlubokým posláním. Studovala jsem obor Zkušenostně reflektivní učení, kde jsme se naučila nejrůznější techniky práce se skupinou, atmosférou, ale také dramaturgii programů zážitkových akcí a vedení reflexe. Právě proto dokážu z každé zkušenosti vytěžit maximum a k tomu Tě také povedu. 
Cykličností se zabývám již 7 let a předávám ji také ve svých kurzech dalším ženám. Z našeho cyklu totiž spousta věcí vychází a ovlivňuje nás (i když si to třeba neuvědomujeme). 
Ženské kruhy jsou pro mě formátem bezpečného prostředí, které už samo o sobě podporuje Tvůj osobnostní rozvoj. Můžeme jít do hloubky, ale nemusíme. Je to prostor bez hodnocení, který umím vytvořit a díky němuž se budeš posouvat mnohem rychleji než kdybys na to byla sama. 
V letošním roce absolvuji výcvik Škola ženských rituálů u Báry Zemanové, kde se do hloubky prostřednictvím vlastní zkušenost učím hloubku jednotlivých významných rituálů v životě ženy. Rituál je nádherným nástrojem přeměny čehokoliv starého, nefunkčního, v něco nového a přínosného do našich životů i dnes, v moderní době. 
S láskou Wendy

REFERENCE

„Vnímám tento rituál jako další krok na cestě sebepřijetí a podpory

vztahu k sobě.“

Rituál s Wendy pro mě byl mystickým zážitkem, kterých již v poslední době tolik nezažívám. Síla místa a okamžiku, souznění příběhů a zkušeností ostatních žen, napojení na smysly, intuici i rodové zážitky. Zvědomění kořenů a odpuštění si, které dává křídla pro ta nejhlubší přání.

 

„Mám pocit, že se nějaká etapa mého života dokončila.“

 

V době mého dospívání byla menstruace velké tabu… jen toto slovo vyslovit, natož si o něm otevřeně povídat s ostatnimi dívkami a ženami. Na rituál jsem se přihlásila proto, abych si dopřála opečování této významné události zpětně a v kruhu žen si dosytila, co mi chybělo.

Tato má očekávání se naplnila a mnohem více, na rituálu jsem se citila v bezpečí, přijímána, s prostorem zavzpomínat bez cenzury na cokoli, co nás k tomu napadalo. Aktivity na sebe v průběhu akce pěkně navazovaly a připravily nás na samotný rituál menarche, který byl velmi krásný a silný.

Wendy ve svém přístupu propojuje dlouholeté lektorské zkušenosti s citlivým vedením rituálu. Na rituál velmi ráda vzpomínám.

Mám pocit, že se nějaká etapa mého života dokončila. Dokonce mám najednou odvahu pustit se do věcí, ze kterých jsem dříve měla strach. Jakobychom společně doplnily poslední díl mozaiky a můžu se otevřít novým zážitkům a zkušenostem.

Nejsilnějším zážitkem pro mne byl samotný rituál, zejména část,

kdy Wendy zazpívala spontánně neznámou píseň a doprovodila ji

na vlastnoručně vyrobený buben.“

Ráda chodím na ženské kruhy, rituály…a tak jsem zavítala i na kruh s Wendy. 

Přitáhlo mě téma – rituál Menarché – na který jsem si přála už dlouho jít a jen čekala, až příjde ten vhodný 🙂 A taky to, že je Wendy zpěvačka a já prostě zpěv a hudbu miluji.

Na kruzích vždy vypnu od běžných starostí a mám tak čas jen pro sebe. Tuhle potřebnou sebepéči se učím dopřávat čím dál častěji 🙂

Mám ráda setkávání žen, sdílení, slyšet, že to má v něčem druhý podobné…

Můj muž vždy když se chystám na kruh, prohlásí – Zas příjdeš “ vyzenovaná „? 🙂 To slovo se mi tak zalíbilo, že občas sama používám 🙂

Z kruhů přicházím opravdu s nabitou energií, zrelaxovaná. 

Rituál s Wendy měl krásné plynutí, sdílení pro mne bylo tak přirozené a cítila jsem to tak i z ostatních žen. Wendy se svou vnímavostí, ženskostí i živelností vnesla do rituálu vše, co bylo potřebné. V kruhu bývám více posluchačem, tady jsem mluvila častěji než je u mě obvyklé a to už je u mě jasnou známkou, jak přirozeně jsem se tady cítila v tom příjemném komorním setkání.

Ocenila jsem připravenost Wendy, dala prostor každé ženě a zároveň držela časový rámec, stihlo se vše, co si připravila.

Nejsilnějším zážitkem pro mne byl samotný rituál, zejména část, kdy Wendy zazpívala spontánně neznámou píseň a doprovodila na vlastnoručně vyrobený buben.

Tento moment byl pro mne velmi niterný a umocnil hloubku celého prožitku. Po rituálu při sdílení jsem zjistila, že tuto chvíli jsme tak vnímaly podobně všechny.

Ve svém životě se snažím víc a víc hledat kvalitu, jak rychle děti rostou, vybírat si kam vložím svůj čas, finance, s kým se chci potkat…

Čas stravený na rituálu s Wendy a s ostatními zúčastněnými ženami byl pro mne hodnotný. 

Wendy je profesionál a těch si vážím. Umí se naladit tak, jak je v dannou chvíli potřeba a vytvořit tak bezpečný a přijímající prostor.

Wendy, děkuji

– Sany Novosadová

ČASTÉ OTÁZKY

Co když se nakonec nemůžu rituálu zúčastnit?

Při zrušení účasti platí storno podmínky uvedené v mých Všeobecných obchodních podmínkách,

případně je možné za sebe poslat náhradnici. 

Co vše je v ceně a co ne?

Cena za celodenní rituál NAŽIVO je 2.500,- Kč (nyní jej máš možnost pořídit v předprodeji za 2.000,- Kč) a zahrnuje:

pronájem, organizaci, vedení rituálu, drobné občerstvení a materiál na tvorbu oltáře.

Upozornění: v ceně NENÍ zahrnut oběd.

Je rituál pro mě i když nemám menstruaci?

Žena je cyklická bez ohledu na to, zda zrovna má nebo nemá menstruaci (menopauza, HA, endometrióza, kojení, těhotenství).

Oslavit vstup do ženství můžeš tedy s jistotou i Ty! ♥

Pokud máš ještě jakoukoliv otázku nebo  pochybnost, neváhej mi napsat na e-mail info@hlaszenstvi.cz a můžeme se spolu individuálně poradit.

Těším se na Tebe! ♥